rodo
certyfikat
Złocica

Złocica

Złocica (Microstomus kitt), ryba z rodziny flądrowatych zamieszkująca kamieniste dno północno–wschodniej części Oceanu Atlantyckiego i Morza Północnego.

Długość 30–50 cm, oczy znajdują się po prawej stronie ciała, niewielki otwór gębowy nad płetwą piersiową, linia boczna wygięta w niewielki łuk, powierzchnia ciała gładka, pokryta drobną łuską. Strona ślepa biaława, u niektórych osobników w cętki ciemniejsze. Ubarwienie pomarańczowożółte w jasnobrunatne cętki.

Żywi się drobnymi skorupiakami i mięczakami. Gatunek poławiany w znacznych ilościach dla znakomitego mięsa.

W handlu złocica znana jest jako lemon sola. Prawdziwa sola (sola solea ) ze względu na wysoką cenę jest w Polsce sprzedawana bardzo rzadko.


Systematyka


Domena:   eukarioty
Królestwo:   zwierzęta
Typ:   strunowce
Podtyp:   kręgowce
Gromada:   promieniopłetwe
Rząd:   flądrokształtne
Rodzina:   flądrowate
Rodzaj:   Microstomus
Gatunek:    złocica

Nazwa systematyczna: Microstomus kitt
ZłocicaFlądrowate (Pleuronectidae), najliczniejsza rodzina ryb zaliczana do rzędu płastugokształtnych. Należy tu kilkaset gatunków w kilkudziesięciu rodzajach. Charakteryzują się długą płetwą grzbietową, położeniem oczu na prawej stronie głowy (rzadko na lewej). Zasiedlają wszystkie oceany a nawet dolne biegi rzek. W Bałtyku występują 4 gatunki: stornia, zimnica, gładzica i niegładzica. Posiadają największe znaczenie gospodarcze z płastug.


Złocica

Złocica


Sola Lemon – zwana złocicą europejską. Białe i chude mięso o bardzo delikatnym smaku.

bot
luxfish
LUX FISH
Al. Bohaterów Warszawy 31
70-340 Szczecin
tel.: 914624248
luxfish@luxfish.pl
©2024 Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!
Informacje o rybach i owocach morza oraz zdjęcia pochodząń m.in. z portali: http://www.pl.wikipedia.org oraz http://www.fishbase.org