rodo
certyfikat

Importer ryb i owoców morza Lux Fish – nasza technologia mrożenia

Sprawdzone działanie

Firmy zajmujące się hurtową dostawą ryb oraz firmy przetwórcze z całego świata już od wielu lat używają bardzo nowoczesnych i skutecznych programów bardzo szybkiego zamrażania większych partii surowca (system ten nazywany jest szokowym). Obecnie większość statków połowowych (a także przetwórni i zakładów lądowych) wyposażonych jest w urządzenia służące do mrożenia tą techniką. Czas takiego działania zamyka się w granicach 12–24 godzin. Jest to szczególnie istotne w przypadku handlu rybami mrożonymi już na statku. Łowiąc czy to w Ameryce Południowej, czy na Dalekim Wschodzie, musimy mieć możliwość zamrożenia ryby już na statku w celu zachowania ich wszystkich walorów. Ryby mrożone w taki sposób zachowują swoje wartości odżywcze oraz doskonałe walory . Co ważne, procesowi temu można poddawać ryby pod różną postacią handlową (nawet ryby panierowane).

Proces mrożenia importera ryb głęboko mrożonych i owoców morza


Jak powstają mrożone tusze i filety rybne – metody mrożenia ryb

Wyróżniamy trzy podstawowe metody mrożenia ryb:

1.Mrożenie bezpośrednio na morzu

2.Mrożenie na lądzie (zaraz po wyłowieniu) – mrożone są pojedyncze tusze – single frozen

3.Mrożenie na lądzie – double frozen – mrożenie podwójne – mrożenie ryb w dużych blokach, po dotarciu na miejsce przeznaczenia ryby są rozmrażane i mrożone po raz drugi, już w mniejszych porcjach. Jest to metoda niesprzyjająca zachowaniu jakości, wartości odżywczej czy smaku mięsa ryb.


Ryby mrożone – jak wyglądają poszczególne sposoby mrożenia?

Mrożenie w blokach – w ten sposób powstają całe ryby mrożone, a także mrożone filety rybne i mrożone tusze rybne. Ryby w tym wypadku na początku układane są na tacach zrobionych z metalu, a potem umieszczane są na sprzęcie, który zamraża przy –30 stopniach Celsjusza. Skutkiem całego procesu są tzw. bloki, których waga zaczyna się w okolicach 5 kg, a które mogą osiągać 30 i więcej. Ryby mrożone w ten sposób mogą zarówno znowu trafić do przetwórstwa przemysłowego, jak i do sklepów.

Mrożenie inteleaved – metoda, w wyniku której otrzymujemy mrożone filety rybne (zdecydowanie rzadziej mrożone tusze rybne). Technika ta polega na stopniowym oddzielaniu pojedynczych, umieszczanych warstw filetów specjalnymi przekładami zrobionymi z folii. Dzięki temu ryby mrożone nie mają prawa się skleić w czasie zamrażania, a po dostawie możliwe jest pojedyncze wyjmowanie filetów z bloku.

Mrożenie indywidualne (nazywane także IQF – Individually Quick Frozen) – w taki sposób mrożone są przede wszystkim filety, konkretne elementy ryb, a także więcej warte droższe ryby w całości. Metoda opiera się na położeniu ryb na specjalnej taśmie, która przesuwa się w tunelu mroźniczym (temperatura około –40 stopni Celsjusza). Dzięki temu otrzymamy pojedyncze ryby mrożone, które są gotowe do sprzedaży.

Bardzo dużą zaletą ryb mrożonych jest ich nieprzeciętna trwałość. W zależności od gatunku i sposobu przechowywania, ryby mrożone mogą się nadawać do spożycia nawet przez 2 lata. Nie jest to jednak oczywiste – warunkiem niezbędnym do uzyskania takiej trwałości jest zabezpieczenie wszystkich ryb mrożonych przed stratą wody. Jedną z metod zapobiegającą jej utracie jest pakowanie w nieprzepuszczające woskowane kartony lub folię. Jeżeli chodzi np. o technikę IQF, to wysychaniu tkanki mięsnej powinno zapobiec glazurowanie (proces, który polega na zanurzaniu ryb mrożonych w wodzie lub zraszaniu filetów wodą).

Jak dobrze rozmrażać rybę?

Odpowiednio zamrożone ryby mogą być przechowywane przez długi okres, a strata ich walorów smakowych będzie niewielka. Należy pamiętać o głównej zasadzie, że nie wolno przyspieszać naturalnego procesu odmrażania np. używając do tego celu wrzącej wody. Kolejnym dość powszechnym błędem jest odrywanie folii od ryb z dużą siłą, co powoduje niepotrzebne kruszenie się produktu. Nieprawidłowe sposoby odmrażania nie tylko wpływają negatywnie na estetykę dań, ale również mogą znacząco utrudniać przygotowanie potrawy. Ryby mrożone poddane bardzo szybkiemu procesowi odmrażania mogą rozpadać się w trakcie smażenia, szczególnie odnosi się do delikatnych filetów.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie ryby na talerzu i wstawienie jej do lodówki. Dzięki temu będzie stopniowo się ogrzewać i, co ważne, nie dojdzie wówczas do rozwoju szkodliwych bakterii. Naturalną elastyczność mięsa można zachować, dbając o odpowiednią temperaturę odmrażania. Ryb mrożonych lepiej nie zostawiać na parapetach i w słonecznych miejscach. Warto jednak również pamiętać, by po odmrożeniu wytrzeć rybę np. ręcznikiem papierowym. To pozwoli uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci zupy rybnej na patelni lub w piekarniku. Nie wszystkie rybie produkty wymagają przestrzegania takich procedur. Panierowane filety czy kotlety rybne można smażyć bezpośrednio po wyjęciu z zamrażalnika. W tym wypadku ważne jest to, by olej był wcześniej dobrze rozgrzany.


bot
luxfish
LUX FISH
Al. Bohaterów Warszawy 31
70-340 Szczecin
tel.: 914624248
luxfish@luxfish.pl
©2023 Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!