rodo
certyfikat
Sola zwyczajna

Sola zwyczajna

Sola zwyczajna (Solea solea)

Sola zwyczajna, (Solea solea) – ryba z rodziny solowatych zaliczana do grupy płastug. Poławiana gospodarczo.Systematyka


Domena:   eukarioty
Królestwo:   zwierzęta
Typ:   strunowce
Podtyp:   kręgowce
Gromada:   promieniopłetwe
Rząd:   flądrokształtne
Rodzina:   solowate
Rodzaj:   Solea
Gatunek:   sola zwyczajna

Nazwa systematyczna:   
Solea solea

Sola zwyczajna
Występowanie:
Strefa przybrzeżna wzdłuż wybrzeży Europy od Morza Czarnego przez Morze Śródziemne po Morze Północne. Spotkamy ją w północno–wschodnim Atlantyku od Norwegii do Senegalu oraz w Morzu śródziemnym, Adriatyku, Morzu Jońskim, Morzu Marmara, Morzu Czarnym.

Pojawia się również w zachodnim Bałtyku.Charakterystyka:
Sola jako rodzaj obejmuje wiele gatunków, min. sola kunatka, sola pawica, sola laskara

Ciało wydłużone. Oczy położone po prawej stronie głowy. Długie płetwy grzbietowa i odbytowa otaczają niemal całe ciało, u niektórych łącząc się z płetwą odbytową. Otwór gębowy w położeniu dolnym przystosowany do pobierania pokarmu z dna. Strona grzbietowa szarobrązowa do czerwonawo brązowej z dużymi, ciemnymi, nieregularnie.

Dorasta do 70 cm długości i maksymalnie 3 kg wagi. Charakteryzuje się płaskim, owalnym kształtem ciała z oczami po tej samej stronie tułowia. Głowa zaokrąglona. Płetwa grzbietowa rozpoczyna się tuż za głową i sięga nasady ogona. Płetwa odbytowa długa, również sięga nasady ogona.

Żeruje nocą zjadając bezkręgowce, oraz narybek gatunków strefy dennej. Przebywa zwykle samotnie w strefie przybrzeżnej na piaszczystym lub mulistym dnie w zakresie temperatur od 8–24 °C. Zimą schodzi głębiej. Wchodzi do rzek.


Sola zwyczajna
Cechuje się bardzo smacznym i delikatnym, białym mięsem, przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych ryb białych. W Polsce (ze względu na cenę) niestety bardzo trudno kupić "prawdziwą" solę, częściej spotykana jest pochodząca z Chin Limanda aspera. Sola jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, którego przyswajalność wynosi aż 97%.
Sola zwyczajna Czerwienica, Limanda żółtopłetwa (Limanda aspera)

W Polsce często jako solę sprzedaje się rybę limanda aspera (yellowfin sole), zaliczaną do płastug.

W przeciwieństwie do sola solea nie jest ona zaliczana do gatunku sola lecz do gatunku płastug. Prawdziwa sola solea ze względu na wysoką cenę jest w Polsce sprzedawana bardzo rzadko.

Żyje w ciepłych wodach Pacyfiku. Osiąga długość 15–45 cm, waży przeciętnie ok. 40 gr. Mięso ma białe, delikatne i chude. Tak jak inne flądry, limanda aspera ma płaskie ciało i oczy z bu stron głowy, dzięki takiej budowie ciała jest dobrze przystosowana do życia na dnie oceanu oraz dobrze kamufluje się przed drapieżnikami.

Żywi się drobnymi skorupiakami i mięczakami.

Limanda aspera może osiągnąć 46 cm wzrostu.
Sola zwyczajna

Występowanie:
północny Pacyfik, rejon morza japońskiego do nabrzeży Kanady.


Sola zwyczajna


Sole has fine, firm–textured flesh with a delicate taste.

Yellowfin sole is marketed fresh or frozen.
bot
luxfish
LUX FISH
Al. Bohaterów Warszawy 31
70-340 Szczecin
tel.: 914624248
luxfish@luxfish.pl
©2024 Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!
Informacje o rybach i owocach morza oraz zdjęcia pochodząń m.in. z portali: http://www.pl.wikipedia.org oraz http://www.fishbase.org