rodo
certyfikat
Błękitek

Błękitek

Błękitek (Micromesistius poutassou) – ryba z rodziny dorszowatych

Budowa zewnętrzna:
Ciało wyciągnięte (55–58 kręgów). Szczęka dolna lekko wysunięta do przodu. Brak wąsa na podbródku. Na głowie duże dołki czuciowe. Dwie przednie płetwy grzbietowe są bardzo krótkie i daleko odsunięte od siebie. W pierwszej i drugiej płetwie grzbietowej znajduje się po 12–14 promieni. W trzeciej płetwie grzbietowej jest ich 23–28. Pierwsza płetwa odbytowa z 33–39 promieniami, natomiast druga ma ich 24–27. Grzbiet jest szaroniebieski, boki srebrzyste. głowa zaś mlecznobiała. Długość 25–30 cm, maksymalnie 47 cm.

Błękitek nowozelandzki (Micromesistius australis) – zwany inaczej witlinkiem, poławiany w wodach wokół Nowej Zelandii, to doskonała ryba biała o bardzo smacznym mięsie, wolnym od pasożytów. Na naszym rynku dostępny głównie w formie mrożonych tusz.

Błękitek

Systematyka


Domena:   eukarioty
Królestwo:   zwierzęta
Typ:   strunowce
Podtyp:   kręgowce
Gromada:   promieniopłetwe
Rząd:   dorszokształtne
Rodzina:   dorszowate
Rodzaj:   Micromesistius

Nazwa systematyczna:   
Micromesistius


Gatunki:
Micromesistius australis – błękitek południowy
Micromesistius poutassou – błękitek


Błękitek

Zasięg występowania:
Ryba strefy wolnej wody północnego Atlantyku, rozprzestrzeniona od zachodnich rejonów Morza Barentsa przez Spitsbergen, Islandię, Grenlandię, Skagerrak, Kattegat, aż po Maroko; także zachodnia część Morza Śródziemnego. Występuje również w północno–zachodnim Atlantyku.












Tryb życia:
Przebywa na głębokości 160–3000 m, zwykle 30–400 m ponad dnem. Okres larwalny swego życia spędza w płytkich warstwach wody. a nawet w rejonie wód przybrzeżnych. Trzyma się w stadach; w okresie zimowym ich struktura lekko się rozluźnia. W ciągu dnia przebywa w głębszych warstwach wody, podchodząc nocą w jej wyższe rejony. Uważa się, że ryba ta podejmuje sezonowe i rozrodcze wędrówki. Ich szczegóły nie są jednak dotychczas poznane. Na południu tarło rozpoczyna się w lutym, na północy w maju. Miejscem tarła jest rejon załamywania się szelfu kontynentalnego. Ikra składana jest w wolnej wodzie, 10–30 m nad dnem. Młode do osiągnięcia długości 15 cm wiodą pelagiczny tryb życia.

Odżywianie:
Zasadniczo skorupiaki, rzadziej drobne ryby.

Błękitek


bot
luxfish
LUX FISH
Al. Bohaterów Warszawy 31
70-340 Szczecin
tel.: 914624248
luxfish@luxfish.pl
©2024 Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!
Informacje o rybach i owocach morza oraz zdjęcia pochodząń m.in. z portali: http://www.pl.wikipedia.org oraz http://www.fishbase.org