rodo
certyfikat
Mintaj

Mintaj

Mintaj (Theragra chalcogramma)

Mintaj (Theragra chalcogramma) – ryba z rodziny dorszowatych. Występuje w dużych ilościach w północnych morzach Pacyfiku.
Mintaj
Mintaj

Systematyka


Domena:   eukarioty
Królestwo:   zwierzęta
Typ:   strunowce
Podtyp:   kręgowce
Gromada:   promieniopłetwe
Rząd:   dorszokształtne
Rodzina:   dorszowate
Rodzaj:   Theragra

Gatunek:   mintaj

Nazwa systematyczna:   
Theragra chalcogramma

Mintaj
Charakterystyka:
Ryba ta osiąga długość około 40–45 cm (największe rozmiary osiąga w Morzu Beringa – nawet do 75 cm) i ciężar do 1,5 kg. Dojrzałość rozrodczą uzyskuje w wieku 3–4 lat. Główne pożywienie mintaja to plankton.

Jest jedną z najważniejszych ryb konsumpcyjnych – corocznie odławia się m.in. ponad 3 miliony ton mintaja alaskańskiego, z łowisk rozciągających się na Pacyfiku, od Alaski po północną Japonię.

Ciało pokryte drobnymi łuskami kolistymi, ciała oliwkowo szare w ciemniejsze plamy długość ciała do ok. 80 cm, ubarwienie ciała oliwkowo szare w ciemniejsze plamy. Żyje w dużych stadach, pożywienie stanowią małe ryby.Mintaj
Występowanie:
Mintaj to pełnomorski pływak odległych, zimnych wód pacyficznych od Morza Japońskiego i wybrzeży środkowej Kalifornii po Cieśninę Beringa.

Najroślejsze, osiemdziesięciocentymetrowe sztuki występują na północnych krańcach tego akwenu. Pośród głównych tarlisk tej ryby : w Morzu Beringa, u brzegów koreańskich i w Morzu Ochockim – dochodzi do ogromnej koncentracji tego gatunku, zarówno jeśli chodzi o gęstość, jak i liczebność owych zgrupowań. O ich potencjale rozrodczym najdobitniej świadczy fakt, że w słupie wody o podstawie 1 m kwadratowego może pływać 30 000 ziaren ikry.
Mięso mintaja jest użytkowane wszechstronnie, mrożone, suszone, w postaci past i in. przetworów.

Ze względu na odległość od miejsca połowu dociera do nas wyłącznie w postaci zamrożonych tusz bądź filetów. Ta znakomita ryba stanowi jeden z głównych asortymentów sprzedawanych na naszym rynku.

Mintaj
bot
luxfish
LUX FISH
Al. Bohaterów Warszawy 31
70-340 Szczecin
tel.: 914624248
luxfish@luxfish.pl
©2024 Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!
Informacje o rybach i owocach morza oraz zdjęcia pochodząń m.in. z portali: http://www.pl.wikipedia.org oraz http://www.fishbase.org