rodo
certyfikat
Ostrygi

Ostrygi

Ostrygi (Ostreidae) – rodzina osiadłych małży, która liczy około 100 gatunków. Jednym z nich jest ostryga jadalna.

Występowanie:
Żyją w morzach słonych stref ciepłej i umiarkowanej.

Biotop:
Żyją na przybrzeżnych skałach płytkich mórz. Tworzą duże ławice.


Mają asymetryczną muszlę płaską, cienkościenna połówka górna przykrywa wypukłą i grubościenną połówkę dolną, przyrośniętą do podłoża. Połówki muszli łączy elastyczne więzadło.


Ostrygi
Odżywianie:
Przy lekko rozchylonych połówkach ruch rzęsek wewnątrz muszli powoduje przepływ wody, z której zwierzę odcedza drobne cząsteczki organiczne.Rozmnażanie:
Ostrygi są rozdzielnopłciowe lub hermafrodytyczne. Rozmnażają się latem. Kuliste orzęsione larwy unoszą się w wodzie swobodnie przez kilka dni. W końcu opadają i na stałe przytwierdzają się do podłożaZnaczenie ostryg:
Mają duże znaczenie gospodarcze. Były hodowane w celach spożywczych już od średniowiecza. Powszechnie uważa się, że to z nich pochodzą perły. Jest to pogląd mylny, gdyż tak naprawdę zdolność tworzenia tego poszukiwanego surowca mają perłopławy należące do rodziny Pteriidae.


Ostrygi


Ostrygi

bot
luxfish
LUX FISH
Al. Bohaterów Warszawy 31
70-340 Szczecin
tel.: 914624248
luxfish@luxfish.pl
©2024 Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!
Informacje o rybach i owocach morza oraz zdjęcia pochodząń m.in. z portali: http://www.pl.wikipedia.org oraz http://www.fishbase.org