rodo
Ostrygi

Ostrygi

Ostrygi (Ostreidae) – rodzina osiadłych małży, która liczy około 100 gatunków. Jednym z nich jest ostryga jadalna.

Występowanie:
Żyją w morzach słonych stref ciepłej i umiarkowanej.

Biotop:
Żyją na przybrzeżnych skałach płytkich mórz. Tworzą duże ławice.


Mają asymetryczną muszlę płaską, cienkościenna połówka górna przykrywa wypukłą i grubościenną połówkę dolną, przyrośniętą do podłoża. Połówki muszli łączy elastyczne więzadło.


Ostrygi
Odżywianie:
Przy lekko rozchylonych połówkach ruch rzęsek wewnątrz muszli powoduje przepływ wody, z której zwierzę odcedza drobne cząsteczki organiczne.Rozmnażanie:
Ostrygi są rozdzielnopłciowe lub hermafrodytyczne. Rozmnażają się latem. Kuliste orzęsione larwy unoszą się w wodzie swobodnie przez kilka dni. W końcu opadają i na stałe przytwierdzają się do podłożaZnaczenie ostryg:
Mają duże znaczenie gospodarcze. Były hodowane w celach spożywczych już od średniowiecza. Powszechnie uważa się, że to z nich pochodzą perły. Jest to pogląd mylny, gdyż tak naprawdę zdolność tworzenia tego poszukiwanego surowca mają perłopławy należące do rodziny Pteriidae.


Ostrygi


Ostrygi

bot
luxfish
LUX FISH
ul. Celna 2
70-644 Szczecin
tel./fax 914624248
luxfish@luxfish.pl
© 2017 r. Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!
Informacje o rybach i owocach morza oraz zdjęcia pochodzą m.in. z portali: http://www.pl.wikipedia.org oraz http://www.fishbase.org