rodo
certyfikat
Krewetki

Krewetki

Krewetki – skorupiaki zaliczane do infrarzędu Caridea z rzędu dziesięcionogów. Istnieje wiele gatunków krewetek różniących się wielkością, barwą i kształtem odnóży.

Barwa krewetek – to wszystkie znane kolory. Krewetki posiadają wydłużony odwłok, nie posiadają kleszczy a ich pancerz jest elastyczny. Serce mają umiejscowione w głowotułowiu. Krewetki oddychają skrzelami. Są to skorupiaki kroczące.

Niektóre gatunki krewetek (zwłaszcza słodkowodne) są hodowane w akwariach.

Krewetki to jedne z popularniejszych skorupiaków należących do dużej rodziny owoców morza. Ze względu na smaczne mięso zaliczane do jednych z najpopularniejszych owoców morza.

Najbardziej cenione są krewetki świeże. Ponieważ jednak powinny być spożyte w ciągu 24 godzin od złowienia, większość smakoszy zadowala się potrawami przyrządzanymi z krewetek mrożonych, zachowujących wszystkie walory smakowe.

 

Występowanie:

Krewetki występują w strefach przybrzeżnych oceanów i mórz. Szczególnie zasobne w te skorupiaki są ciepłe zatoki mórz południowych, wody przybrzeżne Morza Północnego i Atlantyku. Europejscy rybacy łowią krewetki u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch. Najdroższe i uznane za rarytas są pochodzące z mórz zimnych: Morza Północnego i okolic Grenlandii.

 

Krewetki

 

Krewetki możemy podzielić na słodko i słonowodne, zimno i ciepłowodne.

Krewetki zimnowodne różnią się od krewetek występujących w ciepłych wodach oraz krewetek hodowlanych  delikatnym, słodkawym smakiem z wyczuwalną słoną nutą. Np. w Norwegii tradycyjnie serwowane są w całości (w dużych misach); obiera się je podczas jedzenia. Ich ceniony przez szefów kuchni smak pozwala na serwowanie tylko z sokiem z cytryny.

 

Sposoby przyrządzania:

Krewetki mrożone są sprzedawane gotowane i surowe. Krewetki gotowane nadają się do konsumpcji bez dalszego gotowania, jako składniki przystawek i sałatek, można je także dodać do dań takich jak makarony , gdzie właściwie tylko trzeba je podgrzać. Krewetki zimnowodne mają więcej wartości smakowych niż ciepłowodne, natomiast ciepłowodne mogą pochwalić się większym rozmiarem.

Zależnie od gatunku, krewetki mogą mieć ubarwienie kremowe, żółte, zielone, niebieskie lub jasnobrązowe. Po ugotowaniu wszystkie przybierają barwę pomarańczowoczerwoną lub różową.

 

Właściwości odżywcze krewetek

Wszystkie krewetki zarówno malutkie szare, jak i większe, są bogatym źródłem białka. Mięso np. szarych krewetek zawiera 19% białka i mniej niż 2% tłuszczu. Krewetki są niskokaloryczne: 100 g mięsa szarych krewetek dostarcza organizmowi zaledwie 87 kcal. W związku z tym, że dostarczają wielu nienasyconych kwasów tłuszczowych, korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Polecane są szczególnie osobom, które mają zmiany miażdżycowe w żyłach. Poza tym krewetki zawierają duże ilości kwasów omega-3, które odpowiadają za neutralizowanie negatywnego działania cholesterolu. Ze względu na prawidłową proporcję między kwasami omega-3 i omega-6 zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia czy otyłości. Nie można również zapomnieć o zawartości karotenoidu zwanego astaksantyną. Dzięki niemu krewetki odznaczają się właściwościami przeciwzapalnymi. Astaksantyna dobrze wpływa na:

  • układ nerwowy,
  • układ mięśniowy,
  • pracę jelita grubego,
  • poziom cukru we krwi.

Krewetki zawierają, podobnie jak wszystkie frutti di mare, wiele cennych witamin z grupy B oraz niezwykle potrzebny organizmowi selen (jeden z głównych antyoksydantów), a także: miedź, magnez, potas i fosfor. Dzięki miedzi krewetki mogą mieć działanie antystarzeniowe, ponieważ zapobiegają stresowi antyoksydacyjnemu.

 

Rodzaje bardziej znanych krewetek:



White Prawn – biała krewetka
Długość do 22 cm
Krewetki


Tiger prawn – tygrysia krewetka (lub inaczej King prawn – królewska krewetka)
Długość do 34 cm
Krewetki


Flower prawn – kwiatowa krewetka
Długość do 15 cm
Krewetki


Brown shrimp – krewetka brązowa
Długość do 10 cm
Krewetki


Marine shrimp – krewetka pełnomorska
Długość do 39 cm
Krewetki

 

Rozmiar krewetek

Krewetki różnią się od siebie nie tylko umaszczeniem, ale również wielkością (rozmiarem). To właśnie jedna z tych cech fizycznych, która wpływa bezpośrednio na sposób wykorzystania tych owoców morza. Standardowo rozmiar określa się, podając liczbę sztuk na jednostkę wagi, zazwyczaj: funt lub kilogram. Można przeliczać zarówno całe krewetki, ze skorupką, jak i obrane. Jeśli rozmiar wynosi 16/20, to oznacza, że w kilogramie krewetek znajdziemy ich około 16-20 sztuk. Zatem jeśli krewetki będą mniejsze, to ich liczba przypadająca na kilogram będzie większa. Warto wiedzieć również, że krewetki z głową (całe) podaje się stosując przelicznik na kilogramy. W przypadku tych bez głów (czyli ogony) ich rozmiar podawany jest w funtach.

 

Jak przyrządzać krewetki?

Przede wszystkim należy je bardzo krótko gotować lub smażyć, a dokładając do potrawy już tylko podgrzewać. Zbyt długo gotowane (bądź duszone) stają się twarde i suche. Świeże krewetki gotuje się we wrzącej, osolonej wodzie z dodatkiem przypraw przez 3–5 min (zależnie od wielkości).

Krewetki mrożone zaś przed użyciem należy krótko gotować (2–3 minuty) w wodzie aromatyzowanej sokiem z cytryny lub octem winnym oraz z dodatkiem ziół: bazylii, estragonu, oregano, tymianku lub kolendry. Można dodać również szczyptę imbiru.

Krewetki bardzo dobrze komponują się z owocami cytrusowymi, a także awokado.

Często podaje się je ze specjalnie przygotowanym sosem, w skład którego wchodzą majonez, brandy lub whisky i odrobina tabasco. Można podawać je również np. w sałatce z sosem aurora (majonez z dodatkiem przecieru pomidorowego i przypraw); a także łączyć z grzybami (wyrafinowany sposób) ryżem, makaronem.

Z krewetek przyrządza się przede wszystkim doskonałe przystawki – zarówno zimne, jak i ciepłe. Podawane są z sosem, w auszpiku, w postaci musu. Mogą też wchodzić w skład dania podstawowego, np. z ryżem lub makaronem.



Krewetki


bot
luxfish
LUX FISH
Al. Bohaterów Warszawy 31
70-340 Szczecin
tel.: 914624248
luxfish@luxfish.pl
©2024 Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!
Informacje o rybach i owocach morza oraz zdjęcia pochodząń m.in. z portali: http://www.pl.wikipedia.org oraz http://www.fishbase.org